Mobilní aplikace

Dlouhodobé cestovní pojištění do zahraničí

Pokud se chystáš na dlouhodobou cestu do zahraničí nebo cestuješ často, je pro tebe dlouhodobé cestovní pojištění ideální. Vyřídit ho zabere jen pár minut na internetu. Jestli se přitom chystáš pokořit Mount Everest nebo sjet divokou řeku, nezapomeň na připojištění adrenalinových aktivit.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Jaké pojištění je pro vás to nejvhodnější?

Pokud během roku opakovaně cestujete do zahraničí, je pravděpodobné, že už jste přemýšleli o celoročním cestovním pojištění. Pojišťovny v Čechách nabízejí 2 pojistné produkty, které vám nabídnou pojištění po celý rok.  Před výběrem jednoho si odpovězte na tyto otázky: Kam budete převážně cestovat? Jak dlouho se v dané zemi zdržíte? Cestujete sami, nebo s rodinou? Jezdíte se do zahraničí jen rekreovat, studovat, pracovat, nebo si tam budete dokonce užívat adrenalinové sporty? Jakmile si ujasníte odpovědi, bude pro vás jednodušší rozhodnout se mezi pojištěním opakovaných výjezdů, nebo sjednáním ročního cestovního pojištění.

Pojištění opakovaných výjezdů

Toto pojištění si sjednáte jednou a pak s ním můžete cestovat opakovaně po celý rok. Důležité je přečíst si pojistné podmínky – každá pojišťovna určuje limit pro maximální délku jednoho výjezdu za hranice. S tímto typem pojistky tedy můžete vyjíždět mimo Českou republiku opakovaně, ale vždy si hlídejte, na jak dlouho. Většinou se tento limit pohybuje mezi 40 až 90 dny.

Velkou pozornost věnujte rozsahu pojistného krytí a spoluúčasti. Základní cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy – ošetření a hospitalizaci, repatriaci a asistenční služby. K základnímu pojištění je vždy dobré mít také úrazovou pojistku (případně rizikové životní pojištění) a pojištění odpovědnosti, které vás bude chránit v případě, že někomu nechtěně ublížíte nebo třeba něco zničíte. Dále si můžete připojistit zavazadla či zpoždění letu, elektroniku a další rizika. Čím více připojištění budete mít, tím můžete spoléhat na širší krytí případných problémů na cestách, ale samozřejmě se tím zvýší i celková cena pojistného.

Na limitu léčebných výloh nešetřete.  Výše léčebných výloh by se měla pohybovat kolem 5 mil. Kč, minimálně 3,5 mil. Kč, ale například pojišťovna AXA Assistance nabízí v případě výběru pojištění Excelent výši léčebných výloh až 500 mil. korun! Léčebné výlohy můžete mít i neomezené. Pojišťovna Direct nabízí léčebné výlohy s neomezeným limitem, pojištěním odpovědnosti, úrazu, zavazadel a cestovní i právní asistence.   

Dlouhodobé cestovní pojištění

Tento typ pojištění platí po celou dobu, na kterou je sjednáno. Maximálně to bývá na jeden rok. Lze také zvolit kratší variantu – na půl roku, nebo na 3 měsíce.

Dlouhodobé cestovní pojištění se finančně vyplatí v případě, že se chystáte za hranicemi trávit delší čas než celkem 50 dní v roce, a to i v případě, že se mezitím budete vracet do Čech.

Toto pojištění je využíváno studenty zahraničních škol, lidmi pracujícími v zahraničí – často ho také využívají influenceři, kteří se živí propagací hotelů na Instagramu, či nezávislí cestovatelé.

Pozor – nezaměňujte dlouhodobé cestovní pojištění za zdravotní pojištění v daném státě! V případě, že opouštíte Česko na déle než půl roku a chcete v cizině využívat i klasickou zdravotní péči, jako jsou třeba preventivní prohlídky, přihlaste se ke zdravotnímu pojištění daného státu. Až poté se můžete odhlásit z placení zdravotního pojištění v České republice. Vaše pojišťovna po vás bude požadovat nahlášení předem a navíc potvrzení o zaplacení zdravotního pojištění v cizině. Pozor ale v případě, že se nečekaně vrátíte dříve, než jste plánovali. V této chvíli to musíte své zdravotní pojišťovně okamžitě nahlásit a začít znovu platit zdravotní pojištění.

Často se ptáte

  • Jaké doklady potřebuji ke sjednání pojištění?
    Zobrazit odpověď
    Jaké doklady potřebuji ke sjednání pojištění?
  • Jak vysoký limit léčebných výloh je pro cestovní pojištění vhodný?
    Zobrazit odpověď
    Jak vysoký limit léčebných výloh je pro cestovní pojištění vhodný?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Bartoš, 38 let, zlomená noha ve Slovinsku

Honza byl na dobrodružném výletě ve Slovinsku s partou kamarádů. Při jedné večerní procházce si nešťastnou náhodou zlomil nohu. Honza byl pojištěný, tak si myslel, že všechno bude v pořádku. Bohužel kvůli špatné dostupnosti musel pro Honzu přiletět vrtulník a v nemocnici mu naměřili v krvi nepatrné množství alkoholu. Honza si dal před výletem 3 piva a malér byl na světě. Kvůli alkoholu v krvi odmítla pojišťovna plnit a Honza vše musel hradit ze svého. Lépe řečeno půjčeného od rodičů, kterým to bude splácet pěknou řádku let.
Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Jak si zařídit dlouhodobé cestovní pojištění?

  • Stejně tak jako krátkodobé cestovní pojištění si můžete i to celoroční sjednat online. 
  • Při sjednání na internetu máte větší šanci získat od jednotlivých pojišťoven různé slevy, například na cesty po Evropě.
  • Předtím než si pojištění sjednáte, důkladně si přečtěte podmínky, a to včetně těch pod čarou a odkazů psaných malým písmem. 
  • Některé pojišťovny nabízejí hotové balíčky s pevně nastaveným rozsahem pojistného kryté i limity pro jednotlivé případy. Jinde si můžete sestavit pojištění na míru. 
  • Je také možné si jednotlivé pojistné komponenty navolit u pojištění opakovaných výjezdů k platební kartě.

Na co si dát pozor?

  • Myslete na to, že pokud chcete při cestování praktikovat adrenalinové sporty či jiné nebezpečné aktivity, tak vás běžné cestovní pojištění neochrání. Řada méně obvyklých sportů, a to hlavně těch adrenalinových, není součástí základního pojištění. Základ většinou také nekryje vysokohorskou turistiku, potápění, surfování, sjezdové lyžování, paragliding, jachting nebo sjíždění divokých řek. V případě, že si nejste jistí tím, jestli vaše aktivity běžné pojištění kryje, poraďte se. Pokud nekryje, je nutné uzavřít ještě doplňkové připojištění. To je možné sjednat na celou dobu pobytu v zahraničí, nebo jen na tu část, kdy máte v plánu tyto aktivity provozovat.
  • Pozor na případy, kdy pojišťovna nemusí vyplatit pojistné plnění. Říká se jim výluky a musí být uvedeny ve smlouvě. Před podpisem smlouvy si tuto část dobře pročtěte. Nejčastěji ve výlukách najdete úrazy, ke kterým došlo po požití alkoholu nebo omamných látek. Můžete se také setkat s výlukou, pokud ke škodní události došlo v důsledku hrubého chování klienta. V takových případech pak pojišťovna plnění nevyplácí, nebo ho krátí.

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0