V průvodci naleznete
Hledáte pojištění?
Spočítat pojištěníŽivotní pojištění: Na co si dát pozor při výběru
Sešli jste se po pár letech se spolužákem ze střední, který vás během několika minut začal přesvědčovat o důležitosti životního pojištění? Nenechte se ukecat. Takhle by výběr životního pojištění rozhodně vypadat neměl.
Životní pojištění není jako cestovní pojištění, které si sjednáváte na pár dní, týdnů nebo maximálně měsíců. Životní pojištění bude součástí vašeho života i několik desítek let, a proto nesmíte být zbrklí. Právě naopak – při výběru musíte být velmi obezřetní. V opačném případě skočíte s nevýhodnou pojistkou, která vám život spíše ztíží. Pojďme si nyní objasnit, jak vybrat životní pojištění a na co si dát pozor.
Jak vybrat životní pojištění v 7 krocích
Předtím, než podepíšete pojistnou smlouvu, udělejte těchto 7 kroků:
Krok č. 1: Ujasněte si, proč životní pojištění potřebujete
Narodilo se vám dítě, splácíte hypoteční úvěr nebo chcete zabezpečit rodinu vyplacením životního pojištění při úmrtí? To je jen několik důvodů, proč se klienti obvykle rozhodnou pro životní pojištění.
Krok č. 2: Rozhodněte se, jaký druh životního pojištění chcete
V rámci životního pojištění můžete vybírat ze základního rizikového životního pojištění i nejrůznějších životních pojištění s investiční složkou. Jak už to tak bývá, jednotlivé druhy životního pojištění nabízí svá pro i proti.
Krok č. 3: Určete, jaká rizika chcete do životního pojištění zahrnout
Chcete mít pojištěnou pouze smrt nebo i nemoc či úraz? Čím více pojistných rizik zvolíte, tím více váš životní pojištění chrání, ale současně si musíte připlatit. Pojistěte si tedy vždy jen to, co skutečně potřebujete.
Krok č. 4: Stanovte maximální výši pojistného, kterou můžete zaplatit
Na tento krok se často zapomíná, ale je zásadní podmínkou pro správný výběr životního pojištění. Jestliže nastavíte částku moc vysoko, budete mít problém s platbou pojistného a životní pojištění vám namísto klidnějšího spaní zařídí pěkných pár vrásek na čele. Obecně se doporučuje na životní pojištění vymezit zhruba 5 % čistého měsíčního příjmu.
Krok č. 5: Prostudujte si srovnání životního pojištění
Prostřednictvím srovnání životního pojištění získáte informace o tom, jaké druhy životního pojištění jednotlivé pojišťovny nabízí a uděláte si lepší představu o aktuální nabídce. Trh s životním pojištěním se rychle mění a co nabízely pojišťovny před pár lety už v dnešní nabídce často vůbec nenajdete.
Při posuzování jednotlivých pojišťoven se informujte také ve svém okolí. Kromě ceny pojištění by vás měla zajímat především rychlost a vstřícnost pojišťovny v momentě, kdy klient žádá o výplatu pojistky.
Krok č. 6: Domluvte si nezávaznou schůzku
Objevili jste v nabídce životního pojištění několik favoritů? Nyní je tedy ten správný čas navštívit některou z vybraných pojišťoven, nebo se obrátit přímo na Frenkeeho experty.
Krok č. 7: Sjednejte si životní pojištění, dokud jste mladí a zdraví
V momentě, kdy vás trápí zdravotní neduhy, si musíte za pojištění (v lepším případě) připlatit. Ale stejně tak se může stát, že vás v pojišťovně zcela odmítnou. Věk klienta také zásadním způsobem ovlivňuje výslednou cenu pojištění.
Díky těmto krokům budete s jistotou vědět, jak vybrat životní pojištění a zaručeně získáte kvalitní pojistku. Současně se také sníží pravděpodobnost, že budete muset v budoucnu řešit výpověď životního pojištění nebo převod pojištění k jiné pojišťovně, případně že budete mít problém se splácením pojistky.
Chcete získat nejlevnější životní pojištění? Frenkee nenabízí nejlevnější životko, ale pečlivě porovná jednotlivé nabídky pojišťoven a vybere ideální životní pojištění přesně pro vás. Stačí zadat několik informací o vaší osobě a za pár minut získáte nezávaznou kalkulaci.
Často se ptáte
-
Co je to životní pojištění?
-
Kde zjistím, na co se životní pojištění nevztahuje?
-
Co je to pojistné?
-
Jak zrušit životní pojištění? Kdy ho mohu bez postihu vypovědět?
Adam Ungr, 29 let, špatně zvolená riziková skupina zaměstnání
Adam si v dobách studií sjednal životní pojištění primárně na úrazy. To by bylo ještě v pořádku. I když je potřeba myslet i na nemoci. Horší ale bylo, že časem nastoupil do práce k policii. Během služby ale špatně došlápl a poranil si kotník na pravé noze. Pojišťovna mu však plnění musela krátit, protože měl smlouvu nastavenou na povolání student. Při tomto zařazení je pojistné výrazně levnější než u rizikové skupiny, kam spadá práce pro policii. Vzhledem k tomu, že po celou dobu platil Adam nižší pojistné, tak nakonec dostal nižší odškodnění, než ve skutečnosti očekával. Pokud měníte práci, myslete i na nastavení svého životního pojištění.