Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Ceny stavebních materiálu se v letošním roce dostávají na rekordní maximum. To dělá vrásky na čele nejen developerům, ale především lidem, kteří si v bance sjednali hypotéku na dům nebo hypotéku na rekonstrukci.

Jak tedy nepříjemnou situaci nejlépe vyřešit? Pokud nemáte naspořené peníze na horší časy, máte celkem 4 možnosti:

  • Navýšení hypotéky
  • Refinancování hypotéky
  • Sjednání nové hypotéky
  • Jiný typ úvěru

Navýšení hypotéky

Prvním možným řešením je zažádat o navýšení stávající hypotéky na stavbu. Banky si samozřejmě uvědomují současnou nelehkou situaci, a snaží se vyjít klientům vstříc. Počítejte ale s tím, že posuzují každou žádost individuálně. O úspěchu rozhoduje především bonita klienta a hodnota nemovitosti, na kterou má banka zástavní právo.

Refinancování hypotéky

Další možným řešením je refinancování hypotéky na stavbu, ke kterému lze bezplatně přistoupit v okamžiku výročí fixace úrokové sazby.

O navýšení hypotéky při refinancování můžete požádat v původní bance, ale lze oslovit i konkurenci. Základní podmínkou je dostatečná hodnota nemovitosti v zástavě. V případě, že banka žádost schválí, vlastně splácíte původní hypoteční úvěr prostřednictvím nové hypotéky.

Sjednání nové hypotéky

V případě, že se rozhodnete získat druhou hypotéku na stavbu, musíte počítat s tím, že banka bude opět posuzovat vaši bonitu, aktuální finanční situaci a důležitou roli hraje samozřejmě i věk žadatele o úvěr.

Plusem při posuzování žádosti může být skutečnost, že stávající hypotéku včas splácíte.

Navýšení hypotéky, refinancování hypotéky, nová hypotéka: Možné problémy

V souvislosti s hypotékami je nutné počítat hned se 2 překážkami:

  • Důkladné zkoumání finančních možností klienta. Banky, mimo bonity klienta a dalších parametrů, posuzují i ukazatele DSTI (Debt Service To Income) a DTI (Debt To Income). Tyto parametry dávají jasnou představu o zadluženosti klienta. Nařízení o výši těchto ukazatelů vydává ČNB.

  • Očekávaný nárůst úrokových sazeb. ČNB na konci září zvýšila úrokové sazby na 1,5 %. Některé banky již upravily výši úrokových sazeb, od dalších se to dá v nejbližší době očekávat. S žádostí o novou hypotéku tak raději neotálejte.

Jiný typ úvěru místo hypotéky na stavbu

Kromě hypotéky můžete problém vyřešit také prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření a spotřebitelského úvěru. Velkou výhodou těchto typů půjček je skutečnost, že nemusíte ručit nemovitostí. Počítejte ale s tím, že se každá půjčka objeví v Bankovním registru klientských informací (BRKI).

Úvěr ze stavebního spoření na stavbu

Tento úvěr lze využít pouze k financování bytových potřeb. Nevýhodou je výrazně vyšší úroková sazba, než je tomu u hypotéky na stavbu. Podmínkou pro tento typ úvěru je stavební spoření.

Spotřebitelský úvěr na stavbu

Poslední možností je spotřebitelský úvěr, který můžete využít na cokoliv. Hodí se především pro situaci, kdy potřebujete půjčit nižší částku. Velkým negativem jsou i v tomto případě vysoké úrokové sazby. Za úvěr si tedy značně připlatíte.

Rada na závěr

Před aktuální situací na trhu se stavebninami se můžete částečně pojistit již před uzavřením původní hypotéky. Rostoucí ceny materiálů banky zpravidla řeší tak, že žadatelům o úvěr umožňují uzavřít hypotéku na stavbu o 20 % vyšší, než je doložený rozpočet. Pokud tuto částku nevyčerpáte, banka po vás nebude požadovat žádný poplatek.

Je ale nutné dodat, že ani tato rezerva v současné chvíli nepokryje rozdíl v cenách. Některé stavebniny se totiž dnes prodávají až o 100 % dráž.

Často se ptáte

  • Chci žádat o navýšení hypotéky. Co to obnáší?
    Zobrazit odpověď
    Chci žádat o navýšení hypotéky. Co to obnáší?
  • Co je to fixace hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Co je to fixace hypotéky?
  • Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?
    Zobrazit odpověď
    Je možné zastavenou nemovitost u hypotéky nahradit jinou?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Miroslav Novák, 34 let, neodpovídající hodnota stavby

Při výstavbě rodinného domu financovaného hypotékou si Mirek nevšiml podmínek čerpání. Dostal se pak do potíží, když chtěl čerpat prostavěnou částku. Bohužel narazil na to, že hodnota nemovitosti neodpovídala, a banka proto požadovanou částku neuvolnila.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0