Mobilní aplikace

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku

Pronájem bytu s hypotékou: Princip

Hypotéka na pronájem, nebo také hypotéka na investiční nemovitost, se v posledních letech těší stále větší oblibě. Principem tohoto typu hypotečního úvěru je pořízení nemovitosti za účelem pronájmu třetí osobě. Pronájem bytu s hypotékou je ideálním řešením, pokud máte volné peníze, které chcete investovat.

Rozhodli jste se investovat do nemovitosti a vylepšit si tak pravidelný příjem pronájmem bytu s hypotékou? Podmínky pro tento druh hypotéky se v zásadě neliší od klasického hypotečního úvěru. Jediným rozdílem může být kratší doba splácení (což většinou znamená také vyšší měsíční splátku úvěru), ale vždy záleží na aktuálních podmínkách dané banky. Z toho důvodu se držte 4 zásad:

  • Prostudujte nabídku jednotlivých bank a rozhodněte se pro vhodného poskytovatele hypotéky.
  • Nenechte se nalákat jen na nízkou úrokovou sazbu, ale věnujte pozornost také RPSN (roční procentní sazba nákladů) a dalším ukazatelům.
  • Sledujte kroky České národní banky a vývoj úrokových sazeb hypoték.

Pronájem bytu s hypotékou: Jak postupovat

Pokud ještě hypoteční úvěr nemáte a o hypotéku na byt budete teprve žádat, postup je následující:

 

  • Dodání dokumentů. Banka musí v první řadě posoudit, jestli jste spolehlivým žadatelem o úvěr. Nejprve po vás tedy bude požadovat dokumentaci, díky které si udělá jasný obrázek nejen o vás (dokumenty prokazující totožnost a příjem), ale také o nemovitosti, na kterou se bude vztahovat zástavní právo (odhad nemovitosti).

 

 

  • Kontrola registrů dlužníků. Banka také důkladně prověřuje informace z registrů dlužníků. Pokud tedy víte, že jste v minulosti měli problém se splácením hypotéky nebo jiné půjčky, pak to s největší pravděpodobností zjistí i v bance. Mnoho klientů dá v takovém případě přednost hypotéce bez registru v některé z nebankovních institucí.

 

 

  • Schválení hypotéky na byt a zápis zástavního práva věřitele (banky) do katastru nemovitostí. Na základě získaných informací posoudí banka vaši bonitu a rozhodne, jestli hypoteční úvěr schválí. Následně podepíšete úvěrovou smlouvu a zajistíte zápis zástavního práva do katastru nemovitostí. Poté můžete začít čerpat hypoteční úvěr.

 

Teď můžete začít řešit samotný pronájem bytu s hypotékou. Následujícím krokem tedy začíná také cesta klientů, kteří už hypoteční úvěr mají, ale nově se rozhodli byt pronajímat. V tomto okamžiku musíte:

 

  • Uvědomit o pronájmu bytu s hypotékou banku. Před samotným hledáním podnájemníků si pečlivě prostudujte úvěrovou smlouvu a smlouvu o zástavě k nemovitosti. V těchto dokumentech najdete podmínky, za jakých můžete byt s hypotékou pronajímat. Samozřejmě můžete také spoléhat na to, že se o pronájmu banka nedozví. Ale v takovém případě musíte počítat i možnými finančními postihy ze strany banky.

 

 

  • Najít zájemce o pronájem bytu s hypotékou. Tento krok můžete uskutečnit ve vlastní režii, nebo využít služeb firem, které se o pronájem bytu a záležitosti s tím spojené postarají za vás.

 

Pronájem bytu s hypotékou: Možné nevýhody

Při pronájmu bytu s hypotékou je lepší již předem počítat s možnými zádrhely. Mezi ty patří především:

  • Zdlouhavé hledání vhodných nájemníků. Jak už bylo řečeno, tento problém můžete v případě pronájmu bytu s hypotékou vyřešit tak, že využijete služeb specializované agentury, která vše vyřeší za vás. Neobejde se to ale bez poplatku.
  • Papírování spojené s pronájmem bytu s hypotékou. Nezbytná administrativa se týká dlouhodobých pronájmů i krátkodobých pronájmů s využitím ubytovacích služeb (např. Airbnb, Booking.com). Raději se tedy předem informujte, jakým způsobem a v jaké výši máte příjmy z pronájmu danit.
  • Přijdete o slevu na dani u hypotéky. Abyste mohli uplatnit slevu na dani, musí hypoteční úvěr (mimo jiné) řešit vaši bytovou potřebu. Pokud se tedy rozhodnete pronajímat byt s hypotékou, o tento benefit přijdete.

Máte zájem o hypoteční úvěr? Využijte Frenkeeho hypoteční kalkulačku a získejte nezávaznou nabídku na míru. Pokud vás nabídka zaujme, určitě vás potěší, že za vás Frenkee zaplatí odhadce a vklad do katastru v ceně 5 000 Kč.

Často se ptáte

  • Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
    Zobrazit odpověď
    Jaké dokumenty je potřeba k hypotéce doložit?
  • Jaká je doba vyřízení hypotéky?
    Zobrazit odpověď
    Jaká je doba vyřízení hypotéky?
  • Je možné dostat hypotéku na pronájem?
    Zobrazit odpověď
    Je možné dostat hypotéku na pronájem?
  • Jaké druhy příjmů mi banka u hypotéky uzná?
    Zobrazit odpověď
    Jaké druhy příjmů mi banka u hypotéky uzná?

Příběhy, které bolí tělo i peněženku

Jan Pekař, 35 let, úroková sazba s několika “ale”

Honza dostal od banky nejnižší možnou nabídku, která na trhu byla, a banka mu ji propočetla a schválila. Bohužel až v návrhu úvěrových smluv objevil další skryté podmínky, které bude muset splnit, aby na slíbenou sazbu vůbec dosáhnul. Nakonec se měsíční splátka zdražila cca o 3500 Kč.

Znám mnoho příběhů špatně pojištěných cestovatelů, kterým se dovolená prodražila o pořádný balík. Pomůžu vám, abyste se nestali jedním z nich.

Zařídit hypotéku s Frenkeem

Spočítat hypotéku
Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

Frenkee aplikace hlídá smlouvy a lepší podmínky za vás

  • Ušetří v průměru 2 800 Kč na smlouvu
  • Každý den kontroluje ceny, podmínky a sazby na trhu...
Více o aplikaci
  • Průměrné 
    hodnocení:
  • 5.0