Zařídit hypotéku s Frenkeem
Spočítat hypotékuVyvázání spoludlužníka z hypotéky: Jak postupovat
Spoludlužníkem může být životní partner, ale také rodič nebo dítě. Hlavním důvodem, proč se žadatel o úvěr zpravidla rozhodne získat hypotéku spolu s další osobou, jsou lepší podmínky hypotečního úvěru. Mladí žadatelé tak například snáze získají hypotéku bez úspor.
V momentě, kdy se zlepší finanční situace klienta nebo dojde například k rozchodu či rozvodu, nastává ten správný moment zažádat o vyvázání spoludlužníka z hypotéky.
Počítejte s tím, že banka posuzuje každou žádost individuálně. Důkladně zkoumá především:
- Příjem a bonitu žadatele. Klient musí bance (věřiteli) prokázat, že má dostatečné příjmy, aby mohl hypoteční úvěr včas splácet.
- Ukazatele DSTI (Debt Service To Income) a DTI (Debt To Income), které poskytnou bance jasnou představu o zadluženosti klienta. Oznámení k maximální výši těchto ukazatelů vydává pravidelně Česká národní banka.
- Věk klienta. Důležitou roli při schvalování žádosti o vyvázání spoludlužníka z hypotéky hraje také věk žadatele. Starší klient představuje pro banku větší riziko, protože je zde větší pravděpodobnost, že hypotéku nesplatí.
- Dosavadní splácení hypotečního úvěru. Banka samozřejmě hodnotí i předchozí zkušenosti s klientem. Především pak včasné splácení úvěru. V nevýhodě jsou zejména žadatelé, kteří měli v minulosti problém se splácením hypotéky.
Vyvázání spoludlužníka z hypotéky: Doporučení
Okamžik, kdy chcete žádat o vyvázání spoludlužníka z hypotéky se zpravidla těžko odhaduje. Tím spíš, pokud je spoludlužníkem váš bývalý partner a kromě hypotéky řešíte také rozvod. Pokud je to ale jen trochu možné, zkuste tuto změnu naplánovat na konec fixace hypotéky. Proč je to pro vás výhodné?
- Nemusíte platit zbytečné bankovní poplatky.
- Tento momentu můžete využít i k refinancování hypotéky. Dost možná tak získáte lepší podmínky úvěru u stávající bank nebo po důkladném srovnání hypoték, porovnání úrokových sazeb a dalších parametrů zjistíte, že v jiné bance nabízejí výhodnější podmínky. Počítejte ale s tím, že banky budou důkladně zkoumat vaši bonitu.
Vyvázání spoludlužníka z hypotéky: Na co si dát pozor
Při procesu vyvázání spoludlužníka z hypotéky mějte na paměti, že:
- S vyvázáním z hypotéky musí spoludlužník souhlasit. Problém může nastat v případě bývalých partnerů, kteří se nedokáží domluvit. Banku vaše spory nezajímají. Před podáním žádosti si mezi sebou pokuste vše ujasnit a získejte souhlas spoludlužníka. V opačném případě nemá vůbec cenu žádost o změnu podávat.
- O schválení žádosti rozhoduje banka, ve které jste získali hypoteční úvěr. Kamarádovi možná žádost v jiné bance bez problémů schválili, ale o vaší žádosti rozhodují úředníci v bance, která vám poskytla hypotéku.
- Změna bude zatížena bankovními poplatky. Většinou se jedná o částku 5 tis. Kč, ale výjimkou nejsou ani vyšší poplatky. Raději se tedy předem informujte ve své bance, ať nejste nepříjemně překvapeni.
Máte zájem o nezávaznou kalkulaci hypotéky? S pomocí Frenkeeho kalkulačky ji získáte během několika minut.
Často se ptáte
-
Můžu žádat o hypotéku, když pracuju na DPP nebo DPČ?
-
Schválí mi banka hypotéku v případě, že nemohu doložit příjmy?
-
Nabízejí hypotéku pro OSVČ všechny banky?
Monika a Ivo Havelkovi, vypořádání hypotéky při rozvodu
Monika a Ivo si jako manželé vzali hypotéku. Teď se bohužel rozvádí a potřebují vypořádat majetek. Protože si Monika nechává byt, bere si novou hypotéku na vyplacení Ivoše. Při vypořádání rozvodu už chtěli mít oba dva jistotu, že banka úvěr schválí a vše proběhne hladce. Bohužel většina bank chce dodat nejdřív potvrzení od soudu, než hypotéku potvrdí, čímž se dostali do patové situace. Frenkee ale zvládl získat schválení úveru ještě před rozhodnutím soudu.