Zařídit hypotéku s Frenkeem
Spočítat hypotékuHypotéka pro cizince s trvalým pobytem
Trvalý pobyt je při žádosti o hypotéku na bydlení velkou výhodou. Získá ho jen cizinec, který v zemi nepřetržitě žije alespoň 5 let nebo minimálně 2 roky v případě, že má v České republice příbuzné.
Banka se kromě druhu pobytu samozřejmě zajímá i o výši a typ příjmu žadatele o hypotéku. V lepší situaci jsou ti, kteří v České republice prokážou klasický zaměstnanecký poměr na dobu neurčitou. Ten by měl v době žádosti trvat minimálně 1 rok. Složitější startovní pozici mají podnikatelé a OSVČ.
Hypotéka pro cizince bez trvalého pobytu
Cizinci bez trvalého pobytu dokládají bance povolení k přechodnému pobytu. To člověk získá, jestliže v zemi žije víc než 30 dní. I to je ale při žádosti o hypotéku na bydlení velmi krátká doba, proto banka k takovému žadateli přistupuje jako k rizikovému.
Dalším důležitým faktorem, který se bere v potaz, je země původu žadatele. Nejjednodušší to zpravidla mají Slováci a obyvatelé Evropské unie obecně. Velkou výhodu pak mají lidé, co se do České republiky přivdaly nebo přiženili. Plusové body stejně tak získají i cizinci, kteří o hypotéku žádají s českým spolužadatelem.
Na co si dát pozor
- Banky u cizinců někdy požadují takzvané dozajištění notářským zápisem o uznání dluhu. Člověk tím dává svolení, že v případě nesplácení má banka nárok okamžitě přistoupit k exekuci.
- Obecně se dá říct, že cizinci v České republice většinou dosáhnou na nižší LTV, tedy poměr výše hypotečního úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti. Zahraniční žadatelé si tedy budou muset připravit víc vlastních peněz.
Často se ptáte
Petr dostal přislíbený úvěr od banky s tím, že rozhodně nebude problém ho schválit. Proto neváhal a zaplatil rezervační poplatek za nemovitost, kterou měl zájem úvěrem financovat. Realita byla ale nakonec taková, že úvěr nedostal a přišel tak o 200 000 Kč v rámci rezervačního poplatku.
Petr Makarenko, 41 let, propadlý rezervační poplatek